Ar žinojote, kad už didžiojo altoriaus galite skaityti visų parapijiečių pavardes, kurie pagal išgales prisidėjo prie bažnyčios statymo? Bažnyčios statyba vyko 1866-1885 metais. Statybų fundatorius buvo grafas Reinoldas Tyzenhauzas, tačiau 1880 metais jam mirus, darbus tęsė ir užbaigė jo sesuo Marija Tyzenhauzaitė – Pšezdziecka. Buvo manoma, kad išlaidos bažnyčios statybai galėjo siekti milijoną rublių, tačiau fundatorių giminė, klausinėjama apie bažnyčios išlaidas, atsakydavo: “Dievas žino, taigi mums nėra reikalo skaičiuoti“.
Bažnyčios išorę puošia aukštai iškeltos pažiobės, šiferio stogas ir vykusiai vėliau pritaikytas 56,5 metrų aukščio bokštas, iš kurio galima pasižvalgyti po Rokiškio miestą. Tačiau tikrasis bažnyčios grožis slypi jos viduje.
Nors bažnyčios viduje tamsu, tačiau kiek nuostabios gotiškos mistikos vitražų šviesoje: didžiojo altoriaus puošnumas, grafų Tyzenhauzų statulos, smulkmeniškai rankomis sukurti medžio darbai, 24 balsų vargonai! Gražiausiai bažnyčia atrodo saulėtą pavasarį, kada saulės šviesa eina per trijų vyskupų vitražus presbiterijoje. Nusileidus žemyn, lankytojai gali apžiūrėti požemių koplyčią, kur ilsisi visų trijų Rokiškio dvarą valdžiusių giminingų dinastijų (kunigaikščių Krošinskių, grafų Tyzenhauzų ir grafų Pšezdzieckių) atstovai.
Bažnyčios būgno mušimo tradicija
Rokiškio Šv. apaštalo evangelisto Mato bažnyčioje saugomas ir naudojamas būgnas yra būgno kurį LDK etmonas Mykolas Kazimieras Pacas, kaip trofėjų atsivežė iš 1673 m. laimėto Chotino mūšio ir padovanojo Šv. Petro ir Povilo bažnyčiai Vilniuje kopija. Šį, žalvarinį 130 centimetrų skersmens oda aptrauktą būgną, fundatorius Reinoldas Tyzenhauzas padovanojo Rokiškio Šv. Mato bažnyčiai 1877 m. ją konsekruojant. Būgno odą laikančios detalės prie instrumento korpuso pritvirtintos T raidės formos metalinėmis puošmenomis. Viena jų yra iš dviejų raidžių – TR, žyminčių R. Tyzenhauzo inicialus.
Būgną, Rokiškio verslininkų iniciatyva, 2013 m. suremontavo vilnietis, grupės „Subtilu-Z” perkusininkas Vytautas Švažas. Tais pačiais, 2013 metais, Didįjį šeštadienį vėl sudundėjo milžiniškas Rokiškio Šv. Mato bažnyčios būgnas tylėjęs net 3 dešimtmečius.
Didįjį ketvirtadienį, per paskutines vakarienes mišias, po garbės himno užgavimi vargonai ir varpai t. y. neskamba. Didįjį Penktadienį ir Didžiojo Šeštadienio vakarą būgnas mušamas prieš mišias. Velykų rytą, sekmadienį, iki mišių ir kai giedamas garbės himnas vėl skamba ir vargonai, ir varpai, ir būgnas.
Comments 0