Tradicinių amatų studijoje, įsikūrusioje vaizdingame Bagdoniškio kaimo vienkiemyje (Kriaunų sen.)., galite išbandyti vėlimo amato kūrybines dirbtuves. Jus pamokins ir savo žiniomis pasidalins studijos įkūrėja, tautodailininkė Violeta Jasinevičienė.
ŠIUO METU YRA VYKDOMA VILNOS VĖLIMO EDUKACIJA MOKYKLINIO AMŽIAUS VAIKAMS IR JAUNIMUI
11:00-13:00 val. (kiekvieną šeštadienį, sekmadienį). Kaina sutartinė (nuo 5 eurų asmeniui)
Tautodailininkė, sertifikuota tautinio paveldo puoselėtoja Violeta Jasinevičienė.
Tradicinių amatų studija (Busiškio g. 1, Bagdoniškio k., Kriaunų sen., Rokiškio raj.)
Būtina išankstinė registracija tel. +370 656 81955
STUDIJOS ĮKŪRĖJOS VIOLETOS JASINEVIČIENĖS GYVENIMO IR KŪRYBINĖS VEIKLOS APRAŠYMAS
Gimiau 1966 m. vasario 17 d. Rokiškio mieste. Aukštąjį išsilavinimą įgijau Vilniaus Gedimino technikos universitete. Nuo 1989 m. dirbu finansų srityje.
Visada domėjausi ir žavėjausi menu, rankdarbiais, įvairiais amatais ir lietuviškomis tradicijomis. Vaikystės ir paauglystės vasaros, praleistos lietuviškame kaime, nuolatinis buvimas gamtos ir darbščių bei kūrybingų žmonių apsuptyje leido iš arti pažinti nuo senų laikų puoselėtus tradicinius amatus. Save išbandžiau daugelyje sričių: mezgiau, siuvinėjau, siuvau ir netgi audžiau. Nuo vaikystės mezgimas buvo didžiausias mano hobis. Vėliau, 2012 m. šis pomėgis peraugo į vilnos vėlimą. Prieš daugiau kaip dešimtmetį gimę pirmieji gaminiai iš karštos vilnos – veltinukai, klumpaitės, kepurės, skrybėlės – šiandien yra mano pomėgis ir laisvalaikis. Vieni mėgstamiausių dirbinių – tradiciniai veltinukai. Jie gaminami iš balto, pilkšvo, rusvo vilnos karšinio – natūralūs, žemiški; gimsta vėlimo procese naudojant senąjį tradicinį vilnos vėlimo būdą – vėlimą šlapiuoju būdu. Toks vėlimo būdas man patinka labiausiai, toks veltinis man yra mieliausias. Išskirtinius gaminius dekoruoju naudodama sausąjį vėlimo būdą – badymą vėlimo adata. Netradicinių gaminių puošybai naudoju liną, vytines juosteles, avikailį, lietuvišką auksą – gintarą.
Nuo 2014 m. aktyviai dalyvauju amatininkų ir tautodailininkų gaminių mugėse, senųjų amatų šventėse, festivaliuose, edukacijose, parodose-konkursuose, demonstruoju senąjį vilnos vėlimo amatą, vedu edukacijas. Dalyvaudama renginiuose reprezentuoju savo gimtąjį miestą Rokiškį.
2016 m. tapau Lietuvos tautodailininkų sąjungos nare (Panevėžio skyrius). 2019 m. – LŽŪ ministro įsakymu gaminiams suteiktas tautinio paveldo produkto sertifikatas (veltiniai). 2023 m. – mano kūryba pripažinta profesionalia ir LR kultūros ministro įsakymu suteiktas meno kūrėjo statusas. Pirmąją autorinę parodą surengiau 2018 m. Esu Respublikinės konkursinės liaudies meno parodos „Aukso vainikas“ (Panevėžio regionas) nuolatinė dalyvė (2017–2023 m.). Respublikinei konkursinei liaudies meno parodai „Aukso vainikas“ (Anykščiai, 2020 m.) pristačiau vyriškų veltų skrybėlių – vieną iš sudedamųjų lietuvių liaudies tautinio kostiumo dalių – kolekciją. Skrybėlės puoštos vytinėmis juostomis, povo plunksnomis. Nacionalinio kultūros centro komisijos sprendimu, gaminiai gavo išskirtinį įvertinimą – specialųjį diplomą. Biržų krašto muziejuje „Sėla“ vykusioje Respublikinėje konkursinėje liaudies meno parodoje „Aukso vainikas“ (2022 m.) pristačiau XVI–XIX a. pirmos pusės tradicinius lietuvių valstiečių vyrų galvos dangalus – veltas kepures. Lietuvos tautodailininkų sąjungos galerijoje (Vilnius, 2022 m.) surengtoje autorinių darbų parodoje pristačiau pagal muziejinius eksponatus bei literatūrinius šaltinius atkurtus gaminius – veltinius, kepures, skrybėles.
Senieji tradiciniai veltiniai, kepurės, skrybėlės, atkurti pagal muziejinius eksponatus, žavi parodų, švenčių, renginių lankytojus bei užsienio turistus. Mano veltus galvos dangalus (kepures, skrybėles) mielai įsigyja ir dėvi tautinių šokių kolektyvų, folkloro ansamblių nariai, veltinius – medžiotojai. Didžiuojuosi, jog mano velti galvos dangalai 2023m. buvo eksponuojami pasauliniame skrybėlių (kepurių) festivalyje Sangju-si mieste, P. Korėjoje, galėdami pristatyti ir garsinti Lietuvą ir mano gimtąjį Rokiškio kraštą. Didžiuojuosi, jog tarpe kitų Lietuvos nacionalinio muziejaus fonduose saugomų eksponatų yra šeši mano velti gaminiai (veltiniai, kepurės).
Pastarieji metai buvo gausūs parodų, senojo vilnos vėlimo amato pristatymų, edukacinių užsiėmimų. Savo gaminius iš vilnos bei vilnos vėlimo amatą pristatau ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų – Latvijoje, Lenkijoje, Baltarusijoje. Skirtinguose Lietuvos rajonuose kasmet surengiama 7-10 autorinių veltų gaminių ir gaminių fotografijų parodų, kurių metu pristatomas senasis vilnos vėlimo amatas, parodų lankytojams vedamos edukacijos. Dalyviai supažindinami su senojo amato – vilnos vėlimo – subtilybėmis. Rengdama parodas reprezentuoju Rokiškio kraštą, savo gimtąjį miestą Rokiškį.
Mano darbai ir kūrybinė veikla įvertinti Lietuvos Respublikos Seimo sidabro ženkleliu „Atkurtai Lietuvai – 100“ už aktyvumą, veiklumą, praeities tradicijų ir dabarties kūrybišką perteikimą (2018 m.), LR Seimo padėkomis už kūrybinius pasiekimus ir nuopelnus puoselėjant Lietuvos tautodailę, jos tradicijų išsaugojimą bei tęstinumą ir lietuvių liaudies tradicijų perdavimą jaunajai kartai (2022- 2023 m.)
Esu apdovanota ne tik gimtojo Rokiškio, bet ir daugelio kitų Lietuvos miestų bei rajonų savivaldybių, kultūros bei amatų centrų padėkomis už indėlį puoselėjant tautodailės tradicijas ir garsinant gimtojo krašto vardą, už etninės kultūros puoselėjimą, tautodailės tradicijų tęstinumą, ilgametę parodinę kūrybinę veiklą. Pasaulinės kultūros dienos proga esu apdovanota Rokiškio rajono mero padėka už tautodailės puoselėjimą, aktyvią narystę Rokiškio rajono savivaldybės Kultūros ir turizmo taryboje sprendžiant rajono kultūrai, menui ir turizmui aktualius klausimus ( 2023m.).
2023m. išleidau pirmąją savo darbus ir kūrybinę veiklą pristatančią knygą albumą ,, Praeitis dabartyje‘‘.
Gimtąjame Rokiškio rajone, Bagdoniškio kaimo vienkiemyje įkurta mano vadovaujama Tradicinių amatų studija.
Ateities planuose – dar daug daug veltinio… Viliuosi, kad vilnos vėlimas garsės kaip vienas iš tradicinių lietuvių amatų, daugelį šimtmečių buvęs kasdiene būtinybe, šiandien įgijęs kitų pavidalų ir prasmių. Na, o mano gaminiai garsins gimtąjį kraštą savo autentiškumu atspindėdami vietos ypatumus, kultūrą ir identitetą.