Grafų Tyzenhauzų atminimą įamžino Rokiškio rajono savivaldybės skelbtą konkursą laimėjusi „Architektūros linijos“ komanda – ne vieną apdovanojimą pelnęs architektas Gintaras Čaikauskas ir kraštietis Faustas Lasys. Jų darbas Tyzenhauzams atminti pavadintas „Legenda“ ir remiasi nuo seno Rokiškyje sklandančia istorija apie paslaptingą požemį, tunelį, jungiantį dvarą su bažnyčia. Jį neva įrengę grafai Tyzenhauzai.
Kaip atidengiant paminklą kalbėjo Rokiškio rajono meras Ramūnas Godeliauskas, per penkerius metus, kuriuos vadovauja rajonui, jis yra sakęs daugybę kalbų įvairiomis progomis, tačiau labiausiai jaudinantis momentas yra būtent šis. Pagaliau atiduota pagarba Rokiškio miesto kūrėjams, mecenatams grafams Tyzenhauzams. Meras dėkojo visiems, prisidėjusiems prie šios idėjos sumanymo ir įgyvendinimo. Priminė, kad už idėjos atsiradimą turime būti skolingi visuomeninei organizacijai „Tyzenhauzų paveldas“ ir buvusiam jo pirmininkui Raimondui Sirgėdui, kuris ne vienerius metus beldėsi į merų duris, kol pagaliau buvo išgirstas. Pagaliau padėkos skolą Tyzenhauzų šeimai rokiškėnai grąžino.
Architektas G. Čaikauskas pasidžiaugė, kad Rokiškis drąsiai priėmė iššūkį statyti avangardinės architektūros paminklą, kurį prilygino aisbergui – nors ir nedidelį savo apimtimi, bet gilų prasme ir turiniu. Rokiškėnai žvelgdami į vieną iš jos plokščių, tarsi žvelgdami į praėjusius laikus, į mistinį tunelį, mato save – šiandieninio Rokiškio kūrėjus.
Iš Rokiškio kilęs architektas F. Lasys sakė, kad visuomet smagu grįžti namo, bet, kai gali grįžti su dovana, kaip šį kartą, – tai nepakartojamas jausmas. Padėkojo visiems juo tikėjusiems, G. Čaikauskui ir visai nuostabiai komandai, o baigdamas su šypsena pridūrė, kad vis tik legendinis tunelis yra, tik reikėtų pasikasti dar giliau.
Architektų projekto sumanymas pagrįstas legenda apie tunelį. Pagrindinėje senamiesčio kompozicijos ašyje numatyta pakelta trikampė akmeninio grindinio plokštė. Ji, tarsi atversta knyga, sukuria tūrį, vizualiai primenantį bažnyčios bokšto smailę, atstatantį erdvės kompozicijos balansą. Atverta grindinio anga uždengta trikampiu stiklu. Požemyje atskleista ir įprasminta menamo tunelio legenda, šviesos ir veidrodžių pagalba vizualiai sukuriant begalinio tunelio efektą. Šio tunelio grindys yra veidrodinės, todėl lankytojas, stovėdamas šalia ir skaitydamas tekstą apie Tyzenhauzų šeimą, apačioje mato ir savo atspindį. Taip pabrėžtas glaudus praeities ir dabarties ryšys. Didingos šeimos, kadaise kūrusios Rokiškį, jau nebėra, tačiau miesto dabartis ir ateitis priklauso nuo mūsų.